Frissek : Válságban a vakvezető képzés |
Válságban a vakvezető képzés
forrás: Farm.hu 2010.12.12. 13:18
A pénzügyi válság erőteljesen sújtja a vakvezető kutyák kiképzésével foglalkozó egyesületeket. Az állam nem segít rajtuk és az emberek megrendült anyagi helyzete miatt az adományok is elapadtak. Az egyik alapítvány épp most hagyott fel a képzéssel.
A vakvezető-kutya kiképzés berkeiben uralkodó áldatlan állapotokra hívja fel a figyelmet a minap a Népszava. Információik szerint hiába vár jelenleg is mintegy 100 ember vakvezető kutyára, mivel a kiképző iskolák rendkívül rossz anyagi helyzetben vannak. Egyetlen vakvezető kutya tréningje 1,8 millió forintba kerül, márpedig az adományok ritkulása miatt, megfelelő állami szerepvállalás nélkül kevés szervezet tudja előteremteni a szükséges pénzt. A kutyákat ugyanakkor ingyen, vagy nagyon olcsón adják a rászorulóknak.
Hazánkban 40 ezer vak él, és évente további 6000 ember veszíti el a látását. Közülük viszont mindössze 120 ember életét segíti kutya, a többségnek marad a fehér bot. Természetesen a bot korántsem ér fel egy kutyával. Farkasné Schiff Mónika, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Szövetsége kutyakiképző iskolájának vezetője úgy fogalmazott, a kutya által a gazda el tud szakadni a faltól, amelyet botjával tapogat, jóval nagyobb szabadságot élvez, hiszen a hű társ átveszi a szem szerepét, biztonsággal kalauzolja gazdáját
A Szövetség munkáját ma kizárólag adományok teszik lehetővé, a korábbi Szociális és Munkaügyi Minisztériumtól utoljára tavalyelőtt kaptak pályázaton nyert pénzt. Tavaly nem is írtak ki pályázatot, a jövő pedig szintén bizonytalan, holott Farkasné szerint az egyetlen lehetőség a kiképzés folytatására a pályázaton való részvétel. A többnyire labrador retriever, illetve golden retriever fajtájú kutyákat egyszeri 50 ezer forintért tudják kiutalni a rászorulóknak. Ha igény van rá, ezek az állatok életük végéig a vak gazdánál maradnak.
A 2003 óta működő Somlai Angyalka Alapítvány ékesen példázza a szomorú helyzetet, ők éppen most kényszerültek megszüntetni a kiképzést - olvasható a Népszava cikkében. Vasteleky-Einbeck Péter, az alapítvány vezetője szerint a gazdasági válság őket is súlyosan érinti, mivel a magányszemélyek és cégek adakozó kedve megcsappant, és beszűkültek a pályázati lehetőségek. Momentán az szja 1 százalékának felajánlásai jelentik számukra a legbiztosabb pénzforrást.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium sajtóosztályán a lap érdeklődésére elmondták, hogy csak a költségvetésről szóló törvényjavaslat elfogadása után tudnak majd érdemi válasszal szolgálni a vakvezető-kutyakiképzéssel kapcsolatos kérdésekre.
|